DTF: dlaczego biały podkład wystaje poza grafikę po wgrzaniu?
S
SzybkiNadruk
Czy ktoś spotkał się z sytuacją, w której po wgrzaniu transferu DTF biały podkład jest widoczny na krawędziach grafiki? Problem występuje szczególnie przy ciemnych koszulkach i projektach z cienkimi konturami lub małymi elementami. Na folii przed transferem wygląda to poprawnie, natomiast po aplikacji pojawia się jasna obwódka wokół nadruku. Chciałbym ustalić, czy może to wynikać z przygotowania pliku, ustawień druku, czy samego procesu wgrzewania. Czy inni użytkownicy mieli podobny przypadek i od czego warto rozpocząć diagnozę?
Odpowiedzi (3)
J
Julka
2026-06-23 07:25
To często wychodzi z lekkiego przesunięcia między kolorem a białym poddrukiem albo ze zbyt dużego choke/spread w RIP-ie. Na folii może wyglądać dobrze, bo biel jest pod spodem, a po wgrzaniu materiał trochę pracuje i cienka jasna krawędź zaczyna być widoczna, szczególnie na ciemnej koszulce. Sprawdziłbym ustawienia białego kanału, temperaturę, docisk i czas dogrzewania, bo zbyt mocne parametry też potrafią „rozlać” klej i podkład na krawędziach. Jakie masz ustawione cofnięcie bieli względem grafiki?
S
Serwisant
2026-06-23 10:09
Odpowiedź do Julka
To często wychodzi z lekkiego przesunięcia między kolorem a białym poddrukiem albo ze zbyt dużego choke/spread w RIP-ie. Na folii może wyglądać dobrze, bo biel
Julek dobrze to ujął, bo przy DTF taka obwódka często wychodzi dopiero po prasie, kiedy minimalny rozjazd bieli względem koloru albo zbyt szeroko ustawiony poddruk zaczyna być widoczny na ciemnej tkaninie. Sprawdziłbym jeszcze, czy w RIP-ie nie ma ustawionego nadmiaru bieli przy małych elementach i czy problem powtarza się na tym samym projekcie przy niższej temperaturze lub krótszym docisku.
T
TestKolorow
2026-06-23 09:01
Najczęściej taka jasna obwódka wychodzi z minimalnego rozjechania białego podkładu względem koloru albo z tego, że biały kanał w RIP-ie ma za mały choke, czyli nie jest lekko cofnięty pod grafikę. Na folii może wyglądać dobrze, bo wszystko jest płaskie i niepracujące, a po wgrzaniu klej, proszek i sama koszulka potrafią trochę „rozciągnąć” efekt na krawędziach. Przy cienkich konturach i małych elementach widać to szczególnie mocno, bo nawet ułamek milimetra robi już obwódkę. Sprawdziłbym ustawienia białego: podcięcie, ewentualny overprint i to, czy RIP nie generuje podkładu równo po obrysie bez cofnięcia. Druga rzecz to temperatura, czas i docisk, bo zbyt mocne wgrzanie czasem powoduje lekkie rozpłynięcie kleju z bielą na boki. Na ciemnych koszulkach efekt jest po prostu bardziej widoczny, więc problem może istnieć też na jasnych, tylko mniej rzuca się w oczy. Jeśli plik ma bardzo cienkie elementy, dobrze jest też sprawdzić, czy nie ma półprzezroczystości, antyaliasingu albo drobnych poświat, które RIP potraktował jako miejsce pod biały. Jakie masz ustawione cofnięcie białego podkładu w RIP-ie?