Dlaczego haft komputerowy na cienkiej torbie bawełnianej marszczy materiał wokół logo?
E
Ewelina76
Robiliśmy ostatnio partię cienkich toreb bawełnianych z dość prostym logo, ale po zdjęciu z tamborka materiał wokół haftu był wyraźnie pofalowany. Na próbce wyglądało to jeszcze akceptowalnie, a przy większej serii problem stał się dużo bardziej widoczny. Czy u Was też cienka bawełna tak reaguje przy hafcie komputerowym i od czego najczęściej zaczynacie szukanie przyczyny?
Odpowiedzi (3)
P
PraktykDTG
2026-05-22 16:27
Cienka bawełna dość łatwo faluje przy hafcie, zwłaszcza jeśli logo ma większe wypełnienia albo zbyt gęste ściegi. Ja zacząłbym od sprawdzenia stabilizatora, naprężenia nici i samego programu haftu, bo czasem problem robi nie materiał, tylko zbyt mocne ściąganie przy kompensacji albo kolejności szycia. Przy większej serii dochodzi też powtarzalność naciągu w tamborku, więc próbka może wyglądać lepiej niż produkcja. Jaki stabilizator był użyty pod te torby?
P
Patrycja
2026-05-22 19:01
To nie zawsze jest sama „wina” cienkiej bawełny, chociaż taki materiał szybko pokazuje każdy błąd w stabilizacji albo w programie haftu. Często problem robi zbyt gęste wypełnienie, za mocne naprężenie nici, źle dobrany podkład albo zbyt mocne naciągnięcie torby w tamborku. Przy większej serii mogła też wyjść różnica w partii materiału albo w tym, jak równo były tamborkowane kolejne sztuki. Jaki podkład był użyty pod haftem?
D
Darek
2026-06-01 08:28
Odpowiedź do Patrycja
To nie zawsze jest sama „wina” cienkiej bawełny, chociaż taki materiał szybko pokazuje każdy błąd w stabilizacji albo w programie haftu. Często problem robi zby
Patrycja dobrze to ujęła, przy cienkich torbach problem często wychodzi dopiero w serii, bo każdy drobiazg zaczyna się powtarzać. Ja najpierw patrzyłbym na gęstość haftu i stabilizację, bo cienka bawełna nie ma z czego „trzymać” ściegów, jeśli logo jest zbyt mocno nabite. Do tego dochodzi tamborek, bo zbyt mocne naciągnięcie potrafi dać ładny efekt na maszynie, a po zdjęciu materiał od razu faluje. Jakiego podkładu używaliście przy tej partii?